Jak pielęgnujemy ogrody w kwietniu, czyli czynności, które trzeba wykonać w ogrodzie.

Tyczy jednakże szczególności bylin

Przede wszystkim należy zadbać o byliny, które dzielimy oraz przesadzamy. Dotyczy to jednak przede wszystkim tych bylin, które wymagają odmłodzenia, czyli traw ozdobnych. Przesadzanie poprzedzić musi dokładne przygotowanie gleby, którą trzeba przekopać, usunąć z niej chwasty oraz nawieźć kompostem i nawozami mineralnymi.

Przekwitnięciu forsycji, co zazwyczaj ma

Kwiecień to idealna pora na sadzenie krzewów zimozielonych oraz róż. Po wsadzeniu roślin trzeba je dokładnie podlać, liście spryskać wodą oraz wyściółkować bryłę korzeniową warstwą kory. Po przekwitnięciu forsycji, co zwykle ma miejsce na koniec kwietnia skracamy jej pędy o 1/3 długości. To samo robimy z dereniem oraz oczarami.

Sadzi podówczas m.in

Wyjątkową uwagę w kwietniu należy poświęcić roślinom cebulowym. Sadzi się wówczas m.in. mieczyki. Idealnym dla nich miejscem są stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Glebę należy oczywiście przekopać, usunąć chwasty, nawieźć obornikiem czy też nawozami mineralnymi. W połowie kwietnia można również wsadzić bulwy roślin cebulowych, których czas kwitnienia przypada na lato, czyli galtonię, frezję, zawilce i inne. Jeśli tulipany wypuszczają pąki należy rośliny nawieźć dolistnie. Ścinając tulipany do wazonu zostawmy 1 albo 2 dolne liście. W ten sposób nie zahamujemy przyrostu cebul.

W kwietniu należy po usunięciu zimowej okrywy przyciąć róże. Stosuje się cięcia sanitarne (u wszystkich róż usuwa się słabe i chore pędy) oraz cięcia umiarkowane (skraca się pędy do połowy).

Celu mamy możliwość wykorzystać

Jeśli chodzi o trawniki to już w kwietniu należy regularnie ją kosić, bowiem jest to czas intensywnego wzrostu trawy. Usuwamy chwasty wieloletnie, takie jak mniszek czy babka, nawozimy trawnik nawozem wieloskładnikowym i oczywiście podlewamy. W tym celu możemy wykorzystać już oczywiście nawadnianie, jeśli takowe posiadamy.